اگر قصد خرید سگ دارید، عجله نکنید و دست نگه دارید چرا که با خواندن این مطلب انتخاب بهتری خواهید کرد. هر چند داشتن سگ لذت فراوانی دارد و بسیار دوست داشتنی است اما نگهداری از آن چندان هم راحت نیست و شرایط خاص به خود را دارد.
1. آیا شرایط و محیطی که در آن زندگی می کنید، اجازه نگهداری از هر سگی با هر اندازه و وزنی را به شما می دهد؟ بسیاری از افراد بنا به دلایلی اجازه نگه داشتن سگی با وزن بیشتر از 30 پوند (7 کیلوگرم) را ندارند.
2. آیا همیشه خانه خود را بسیار گرم نگه می دارید؟ بعضی از سگ ها در دمای بالای محیط خانه آسیب می بینند و اذیت می شوند. اگر چنین شرایطی دارید انتخاب و نگهداری سگی از نژاد شی هواهوابهتر از نژاد شیتزو خواهد بود.
3. قدرت بلند کردن یک سگ چند کیلویی را دارید؟ سگ های نژاد پاگ همدم و همراه خوب و مناسبی محسوب می شوند اما وزن آن ها به 18 پوند هم می رسد در حالی که وزن نژاد یورکشایر از 7 پوند تجاوز نمی کند.
4. روزانه چقدر وقت دارید که به وضعیت ظاهری سگتان برسید؟ مثلا اگر مشکل آرتروز دارید باید از خرید سگ های مو بلند مانند پکینز و مالتیز اجتناب کنید و به فکر خرید سگی با موهای کوتاه و نرم باشید. تریرهای عروسکی انگلیسی از این نوع نژادها هستند. به قول یک ضرب المثل انگلیسی، کت های زیبا همیشه زیبا هستند زیرا هر روز به آنها رسیدگی می شود!!!
5. سگ انتخابی شما چقدر به ورزش و تحرک روزانه نیاز دارد؟ تریرها سگ های پر انرژی و فعالی هستند و به فعالیت های بدنی نسبی در هوای آزاد نیاز دارند؛ در حالی که سگ های اسپانیل یا چاپنیز می توانند در آپارتمان زندگی کنند و فعالیت آن ها در همین محیط کوچک، کافی است و نیازی به تخلیه انرژی در فضای باز ندارند.
6. آیا خلق و خوی نژادی که انتخاب کرده اید با خلق و خوی شما مطابقت دارد؟ بسیاری از افراد نژاد پودل عروسکی را انتخاب می کنند و با این نژاد دچار دردسر می شوند زیرا پودل، نژادی شاداب، حساس و مغرور است در صورتی که پاپیلون نژادی است آرام و بی سر وصدا که آموزش های کوچک را به راحتی فرا می گیرد و به خوبی با بزرگترها کنار می آید.

7. آیا توانایی هزینه کردن برای سگ انتخابیتان را دارید؟ حداقل هزینه نگهداری یک سگ روزانه 1 دلار است.
8. آیا می توانید شرایط یک زندگی مناسب را برای سگتان فراهم کنید و برایش وقت بگذارید؟ حتی اگر شما نمی خواهید سگ را به داخل خانه بیاورید، باید یک پناهگاه مناسب برای او فراهم کنید و شرایطی را محیا نمایید که یا خودتان و یا شخص دیگری قادر به پیاده روی و بازی با سگتان باشد.
9. آیا به این موضوع فکر کرده اید که اگر نتوانید از سگتان نگهداری کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ سگ های آپارتمانی و به طور کلی نژادهای کوچک اغلب 15 سال یا بیشتر عمر می کنند. مطمئن باشید که توانایی آموزش های اولیه به سگ را دارید و به این فکر کنید که سگ پس از جدا شدن از شما چه شرایطی را برای زندگی خواهد داشت.
10. هدف خود را از خرید سگ تعیین کنید. سگ اسباب بازی نیست و نیاز به وقت گذاشتن و آموزش دارد و این موضوع در نژادهای مختلف، متفاوت است.
با کمی دوراندیشی و بهره گیری از مشاوره افراد آگاه ، شما می توانید نژاد مورد علاقه خود را با توجه به شرایط زندگیتان انتخاب کنید و سالهای سال در کنار هم شاد و خوشحال باشید و از زندگی لذت ببرید.