تبلیغات
همه چیز در باره سگ(و دیگر حیوانات....) - آوردن سگ

آوردن سگ

شنبه 31 اردیبهشت 1390 12:28 ب.ظ

نویسنده : متیو
ارسال شده در: روش های نگه داری سگ ،

آوردن سگ زیاد هم ساده نیست حالا قدم به قدم با همدیگه جلو می ریم اگه تا حالا سگ داشته اید مشكلتون كمتر خواهد بود ولی این رو بدونید كه هر سگی برای خودش منحصر به فرده و رفتارهای پیش بینی نشده خودش رو داره و نمی تونید توقع داشته باشید همشون مثل هم باشند.


و من دارم به این نتیجه می رسم كه روان شناسی سگها می تونه بعنوان یك شاخه از علم دامپزشكی مطرح بشه.شناخت رفتار اونها و حركات مختلف بدنی و غیره همشون نیاز به مطالعه و بررسی عمیق دارن .

اما سخن رو طولانی نكنم بریم سراغ سگی كه به تازگی خریده اید و خوشحالید كه چقدر موجود دوست داشتنی و با مزه ای است تا آوردین خونه رهاش می كنید كه توی خونه آزاد باشه.اگه این كار رو كردید بدونید كه بزرگترین و بدترین اشتباه رو مرتكب شده اید.چون این سگ كوچولو هنوز یاد نگرفته كجا دستشویی كنه هر جایی رو كه گیر بیاره همون جا كارش رو می كنه و چون هنوز مثانه اش رشد كافی نداشته پس نمی تونه ادرارش رو نگه داره و همه جا رو كثیف می كنه و دفعات بعد هم در همون جاهایی كه بوی ادرار قبلی رو می داده كارش رو می كنه.

خب پس می بینید كه مشكلات دارن شروع می شن .راستی تا یادم نرفته بگم كه آوردن یك سگ خیلی كوچیك یك ریسك بزرگ خواهد بود بهترین سن برای جدا كردن توله از مادر بین سنین 6 تا 8 هفتگی است البته بعضی ها عقیده دارند كه سن 6 هفتگی بهتره چون هنوز به بقیه خواهر و برادرهاش عادت نكرده و اگه جدا بشه بهتر می تونه با شما و محیط زندگی شما سازگار بشه ولی من نظرم روی 8 هفتگی است چون به حد كافی رشد كرده و به حد كافی از شیر مادر بهره گرفته و می شه حالا از شیر گرفتش و همزمان هم وقت واكسن زدنش خواهد بود.


به هر حال باید همه جوانب رو سنجید و بعد سگ رو به منزل بیارید.


روز اول كه توله رو به منزل آوردین از آزاد گذاشتنش توی خونه خودداری كیند سعی كنید یك باكس مخصوص نگهداری سگ براش تهیه كنید كه هم بعنوان لونه ازش استفاده كنه و هم وقتی كه بیرون می بریدش مشكل نداشته باشید.

بد نیست كه روزهای اول یك بخشی از اتاقتون رو محصور كنید و توله رو در اونجا قرار بدید و كف اون قسمت رو با روزنامه مفروش كنید تا فقط روی روزنامه دستشویی كنه. و یاد گیری این مسئله رو باید از روز اول در صدر برنامه هاتون قرار بدهید چون این سگ توانایی كنترل كردن خودش رو نداره و معمولا هم نیم ساعت بعد از اینكه غذا خورد مدفوع خواهد كرد و به نظر من بعد از اینكه هر وعده غذایی رو خورد ببریدش اونجایی كه تصمیم دارید همیشه همان جا دستشویی كنه كه یا می تونه توی تراس باشه یا داخل حمام .


و به مدت بیست دقیقه در رو ببینید و بگذارید همونجا بمونه. و سپس كه بیرون آوردینش می تونید اجازه بدید كه كمی آزاد باشه ولی باید حواستشون بهش باشه و به محض اینكه خواست حالت دفع ادرار یا مدفوع به خودش بگیره ببریدش داخل حمام یا تراس و باید این كار را مرتب انجام بدین تا بتدریج یاد بگیره در غیر اینصورت توصیه می كنم كه از نگهداری سگ دست بكشید و خودتون رو آزار ندین.
هر كدوم از مباحث نگهداری كلی حرف برای گفتن دارن مثلا نحوه تغذیه توله ای كه تازه به خونه آوردین و یا نحوه آموزش و تربیتش و مدیریت بهداشتی و پیشگیری از بیماریها همینطور حمام كردنش و یا مسواك كردن و خلاصه بتدریج راجع به همه این نكات با هم صحبت خواهیم كرد


اولیش رو گفتم كه در لحظه ورود: توله رو توی خونه آزاد نگذارید بگرده و و همینطور سگ بالغ رو هم نباید آزاد بگذارید چون تا با محیط جدیدی بخواد آشنا بشه ممكنه خونه اتون رو حسابی گل باران كند.و مطمئنا نگهداشتن سگ رو از مغزتون خارج خواهید كرد. می بینید كه اولین تاكید من برای نگهداری از سگ رعایت همین نكته بسیار مهمه.


اما سگ وقتی یاد گرفت كه كجا دستشویی كنه خونه شما رو خونه خودش فرض خواهد كرد و با چنین مشكلاتی رو به رو نخواهید شد و همینطور با تربیت كردن اصولی یاد می گیره كه بی موقع پارس نكنه. و اون موقع است كه می تونه برای شما دوست داشتنی باشه و بشه بهش حیوان خونگی گفت.

اولین درس نحوه كنترل ادرار و مدفوع است:


نكته اولی كه باید در نظر بگیرید شرایط سنی توله است و توانایی در نگهداشتن ادرار و مدفوع هر چقدر این سن كمتر باشه بدیهی است كه مدت زمان كمتری خواهد بود مثلا توله یكماهه فقط یك ساعت می تونه خودش رو نگه داره

نكته دوم نحوه زندگی سگها در طبیعت است اونها عادت دارن در زیر زمین یك چاله ای حفر می كنند و داخلش رو بصورت یك غار كوچك در می آورند و اون محل آسایشگاه اونها خواهد شد و هرگز در آن محل ادرار نخواهند كرد و معمولا مادر تا دو ماهگی خودش اونها رو تمیز می كنه و حتی مدفوع اونها رو می خوره و وقتی بزرگتر شدن از لونه بیرون می آن و و در بیرون اینكار رو انجام می دن و با دانستن این نكات شما باید دست به كار بشید توله ها باید یك لونه مثل همان باكسی كه گفتم داشته باشن و بیشتر ساعتهای روز رو در اونجا بمونن و این هم كاری غیر انسانی نخواهد بود چون در طبیعت هم بیشتر اوقات رو در زمان تولگی داخل همان لونه زیر زمینی سپری می كنند و در مدتهای زمانی مشخص اونها رو از باكس خارج كنید و مثلا ببرید داخل حمام یك فرمول تجربه شده اینكه كه این فاصله زمانی بر حسب سن سگ به ماه است مثلا یك سگ سه ماه توانایی داره كه سه ساعت داخل باكس بمونه و خودش رو نگه داره و هر سه ساعت یكبار بیرون بیاد و یا سگ 6 ماه هر 6 ساعت و بتدریج هم كه سگ بزرگتر شد در لونه رو باز بگذارید و لونه رو هم در محل دنجی قرار بدین و متوجه می شید كه بیشتر وقتش رو همونجا می گذرونه اما باید یاد گرفته باشه كه مستقیم بره داخل حمام كار خودش رو انجام بده و یهتره كه روزهای اول كف حمام رو با روزنامه بپوشانید و بتدریج تعداد روزنامه ها رو كم كنید و فقط یك روزنامه باقی بمونه و آغشته باشه به ادرار و مدفوع قبلی و به این ترتیب سگ عادت می كنه فقط بره همونجایی كه شما در نظر داشته اید .


این تمرینات مثل هر كار دیگه در ابتدا مشكل است ولی اگر حوصله به خرج بدین حتما موفق خواهید شد و شرط اول نگهداری سگ هم همین پله اول خواهد بود
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -