تبلیغات
همه چیز در باره سگ(و دیگر حیوانات....) - نحوه بر خورد با جویدن های مضر سگ

نحوه بر خورد با جویدن های مضر سگ

شنبه 31 اردیبهشت 1390 12:35 ب.ظ

نویسنده : متیو
ارسال شده در: روش های نگه داری سگ ،
امروز هم تصمیم گرفتم راجع به موضوع بسیار مهم دیگه براتون صحبت كنم.
جویدن و گاز گرفتن توله سگها. این هم یكی دیگه از مشكلات بزرگی است كه بر سر راه دوستداران سگ می باشد حتی اگه بخواهید سگ رو در حیاط خونه اتون نگهداری كنید باز هم باید خودتون رو آماده خرابكاریهاش كنید.

تصور كنید در حیاط خونه ویلایی شما. . و یك روز می روید اونجا می بینید از یك باغچه زیبا و پر گل چیز باقی نمونده انگار همه جا رو شخم زدن چه مصیبتی و اگه این عادت از سر سگ نیوفته به جای باغچه مجبورید یك حیاط خاكی رو تحمل كنید این حیاطهای بی روح و خشك رو بارها دیده ام اما چه باید كرد؟

و توله سگهایی كه در داخل آپارتمان زندگی می كنند به صورتی دیگر مشكل ایجاد می كنند. كفشها و بویژه دمپایی هاتون رو سالم نمی گذارند .گوشه های فرشهاتون رو تكه تكه می كنند . پایه های صندلی ها و مبل ها را می خورند. هر وسیله پلاستیكی داشته باشید و بتونه به اونها دندون بزنه رو داغون می كنند. سیمهای برق رو می جوند . و اگه لباسهاتون دم دست باشند رو پاره پاره می كنند بویژه لباسهایی مثل جوراب اینكه چرا اینقدر به جوراب علاقه دارند برای من هم عجیبه!!!!

و یا دستمال كاغذی هاتون رو می جوند و پاره می كنند و یا نوار كاست. یادمه دقیقا 8 سال پیش بود طرفای ساعت 10 شب بود كه یكی از مراجعینم با من تماس گرفت و ازم خواست برم خونه دوستش تعدادی دختر خانم گریان دور یك سگ جمع شده بودند و این سگ تقریبا دو ساله خون استفراغ می كرد و مدفوعش هم خونی بود با خون تازه بشدت بی حال بود من هم سعی كردم با تزریق سرم و درمانهایی اولیه این سگ رو نجات بدم اما تنها نیم ساعت از حضورم نگذشته بود كه سگه توی بغل صاحبش تلف شد و صحنه بسیار رقت انگیزی بود و من هم كاری از دستم بر نمی اومد .


جسد سگ رو ازشون گرفتم و تصمیم گرفتم با كالبد گشایی دلیل مرگ رو كشف كنم. اومدم كلینیك و شكم سگ رو باز كردم تمام دستگاه گوارشی پر خون شده بود از معده شروع كردم دیدم دیواره های معده بصورت نواری خطوط زخم رو نشون می دن و وارد روده كوچك شدم و برشم رو ادامه دادم دیدم چیزی برق می زنه و ادامه دار بود و متوجه شدم بله یك نوار كاست رو این سگ به دندان گرفته بوده و اون رو بلعیده بوده و نهایتا اون نوار در داخل دستگاه گوارشی باز شده بود و علت مرگ همین بود..

بعضی اوقات این انسداد ها می تونه در اثر بلع مداد پاك كن باشه و گاهی دكمه لباس . بلع دستمال كاغذی رو دست كم نگیرید چون ممكنه بتدریج در داخل معده جمع بشه و مدتها بگذره و علامتی نشون نده و بعدا شاهد علائمی مثل استفراغ خواهید شد و درمان كارساز فقط جراحی خواهد بود.

و یا گاز گرفتن سیم برق هم مشخص است چه عواقبی دارد. و یا بلع سنگ و خاك و كود در باغچه هم می تونه عوارض خطرناك دیگه ای داشته باشد.
اما چرا سگ این كار ها رو می كنه؟

به نظر من یه دلیلی ساده داره حس كنجكاوی و همینطور تخلیه انرژی و سرگرم نبودنش باعث می شه این دردسرها رو بوجود بیاره
برای غلبه بر این مشكلات اولین قدم حذف این عوامل هستند

و وقتی تصمیم گرفته اید سگی رو به منزل بیاورید باید برای این مشكلات هم پیش بینی لازم رو داشته باشید.

مثلا بسته دستمال كاغذی در دسترس سگ قرار ندهید و یا وقتی نمی تونید سگ رو دائم كنترل كنید سیم های برق رو جمع آوری كنید و حتی مجبورید فرش ها رو از اتاقی كه سگ به اونجا رفت و آمد داره رو جمع كنید.
قدم بعدی اینه كه حتما باید براش یك لونه تهیه كنید تا بتونه در اونجا استراحت كنه این لونه می تونه یك باكس باشه و یا یك لونه ویژه كه شبیه كلبه است و جنس خاصی داره و سگ نمی تونه اون رو به دندان بكشه...
در قدم بعدی باید اسپری ویژه ای تهیه كنید كه اصطلاحا به آن BITTER APPLE می گویند این اسپری رو به پایه های مبلها و صندلی ها بزنید و طعم خاصی دارد كه سگ رو از اونها فراری می دهد.


در ایران بعضی از همكارانم این اسپری رو دارند اما اگه پیداشون نكردید می تونید از عطاری ها داروهای گیاهی ویژه همین كار رو تهیه كنید .


قدم بعدی اینه كه باید وسایل بازی پلاستیكی رو تهیه كنید كه سگ بتونه اونها رو گاز بگیره و آسیب هم نبیننن و جنس اونها هم استاندارد باشد و ایجاد حساسیت در سگ نكنن چون بعضی از رنگها و مواد پلاستیكی در سگ ایجاد حساسیتهای نارحت كننده ای مثل خارش پیاپی كنند و درمان آنها كار چندان ساده ای نیست . این عروسكها می تونن اشكال مختلفی داشته باشند مثلا شبیه استخوان باشند یا یك تكه گوشت . و بعضی هاشون هم از خودشون صدا در میارن...

علاوه بر اینها می تونید از استخوانهای پخته شده مثل قلم گوساله استفاده كنید و همینطور استخوانهایی كه بصورت مصنوعی تهیه می شوند و قابل خوردن هستند و سگ می تونه با دندان زدن به اونها سرگرم بشه
علاوه بر همه اینها بهتره كه با كسانی كه سگ نگهداری می كنند آشنا بشوید و یك همبازی برای سگتون پیدا كنید و هر چند روز یكبار سگها همدیگه رو ملاقات كنند و با بازیگوشی و دنبال هم كردن انرژی خودشون رو تخلیه كنن . و همچنین می تونید با برنامه منظمی سگ رو بیرون ببرید و در كوچه پس كوچه ها راه ببریدش و یا مثلا سگ رو به باغ دوستان ببرید و البته باید دقت كنید كه در اونجا مشكلات دیگه ای مثل حساسیت به گیاهان و فرو رفتن خار در بین پنجه ها و ... پیش نیاد

و در مورد اسباب بازی ها بهتره در هر اتاقی یكی دو تا از اونها رو قرار بدهید
یك نكته دیگه رو هم بگم معمولا سگها اگه در خونه تنها باشن در دقایق آخری كه قراره شما به منزل برسید حسابی حوصله اشون سر می ره و می رن سراغ وسایل خونه پس بهتره سگ رو با تشویق كردن به گونه ای عادتش بدهید تا وقتی شما در رو باز كردید یكی از اسباب بازی هاش رو به دندانه گرفته باشه و بدونه با این كار از شما جایزه می گیره این جایزه می تونه اسنیك مخصوص سگها باشه كه با طعم های مختلفی در بازار ایران موجود است(.و یادتون باشه به هیچ عنوان از شكلات و شیرینی استفاده نكیند در مورد این مسائل بعدا صحبت خواهم كرد فعلا از كلیات با شما سخن می گویم تا بعد ها بریم سراغ نكات جزئی تر)

و هر وقت كه خواست چیزی رو بجوه اون رو ازش بگیرید و به جاش یكی از اسباب بازی هاش رو بهش بدهید و با تكرار این كار متوجه می شه كه نباید با وسایل شما كاری نداشته باشه


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -