پیش از آوردن توله مورد نظر خود به منزل باید انرا از هر نظر اماده سازید . بخاطر داشته باشید شما موجودی کنجکاو را به خانه می اورید و از این نظر باید هر نوع اسباب و یا وسائلی را که میتوانند به توله شما اسیب برسانند از دسترس او دور کنید و یا هر نوع ماده ای را که می تواند سبب مسمومیت شود نظیر پاک کننده ها و شوینده های مختلف ء انواع اسپری ها و ..........
همچنین باید سیمهای برق و یا هر نوع وسیله الکتریکی را از محل بازی و یا رفت و آمد خود بردارید .
در ضمن اشیای گرانقیمت و قابل شکستن را نیز تا زمانی که توله شما به سن رشد برسد : باید در محل امنی نگه داری نمائید .
همیشه روی آشغالها و دور ریختنیها را بپوشانید زیرا توله شما به درون آنها شیرجه رفته و به منظور یافتن اشیاء پنهان شده احتمالی همه آنها را پراکنده خواهد کرد .
گیاهان آپارتمانی بسیاری میتوانند برای سگها سمی باشند به همین منظور آنها را از مکانی که توله شما امکان دسترسی و جویدن آنها را دارد دور کنید .
چگونه به این تازه وارد خوشامد بگوئیم ؟
چنانچه برای شما امکان پذیر است چندی از محل کار خود مرخصی بگیرید و یا سعی کنید در یک تعطیلات طولانی آخر هفته وقت خود را در کنار این عضو جدید خانواده بگذرانید ء تا هر یک از شما دیگری را بهتر بشناسید .
اگر شما میخواهید تا سگ شما بیشتر وقتش را در حیاط منزل بگذراند و یا به هر دلیل قادر به نگه داری از آن درون منزل نیستید ( نظیر سگهای نگهبان ) باید قبل از هر چیز خانه ای مناسب برای او در نظر بگیرید این خانه باید به اندازه کافی بزرگ باشد که سگ شما بتواند درون آن بطور کامل بایستد و به دور خود بچرخد این خانه باید از بارش برف و باران در امان باشد و کف آن باید کمی برجسته ترو بلند تر از سطح زمین باشد .
آنچه برای سگ شما ضروری است :
در اینجا به چیزها ئی اشاره میکنیم که شما باید برای سگ خود تهیه کنید:

غذا
لا اقل به اندازه دو هفته غذای مورد نیاز توله خود را تهیه کنید .

ظرف غذا
بهترین انتخاب در این مورد ظروف تمام استیل و زنگ نزن است . مزیت این ظروف نسبت به سایر انواع اینست که براحتی در دسترس بوده, براحتی تمیز می شوند و پس از مدتی استفاده بو نخواهند گرفت.

قلاده
قلاده ای که انتخاب می کنید نباید بسیار تنگ باشد. معیار مناسب برای اندازه گیری قلاده اینست که بتواند دو انگشت خود را براحتی بین قلاده و بدن سگ قرار دهید.

ابزار برس کشیدن
یک برس, شانه و شامپوی مناسب حیوانات خانگی نیاز شما را نسبت به نظافت و تیمار کردن سگتان بر طرف می سازد.

اسباب بازی
این وسایل سگ را بخود مشغول کرده و در بعضی موارد مانع از خرابکاری او در خانه نیز می شود.
نکته ای که باید به آن توجه کرد اینست که ان اسباب بازیها نباید قابل بلع و یا شکستن باشند زیرا می توانند سبب خفگی و یا آسیب های جدی به دستگاه گوارش شوند.

محل خواب
یک سبد ( البته برای سگ های کوچکتر ) می تواند بسیار مناسب باشد. محل آنرا به سلیقه خود می توانید انتخاب کنید. در گوشه اتاق خواب, حیات منزل و یا هر نوع محل مناسب دیگر.

علائم بیماری
حتی زمانیکه شما قویترین و سالمترین توله ها انتخاب کنید این موضوع به این معنا نخواهد بود که او هیچگاه مریض نخواهد شد .
در اینجا نیز شما را علایمی که نشان دهنده بروز مشکل هستند آشنا مکنیم .
1- بی اشتهائی یا کم شدن آن .
2- درد یا تب .
3- استفراغ بیش از سه بار( در روز ) و یا استفراغ همراه با خون .
4- اسهال یا هر نوع تغییر در نحوه اجابت مزاج و یا ادرارکردن حیوان .
5- وجود سرفه یا عطسه در زمان تنفس .
6- نوشیدن بیش از حد و غیر طبیعی آب .
7- خستگی و کسالت .
8- تشنجها و حرکات عصبی احتمالی .
9- هر نوع ترشح از چشمها .خرید سگ

(نکاتی در مورد انتخاب و خرید سگ)
سگها به دلایل زیادی به عنوان حیوان خانگی مورد استقبال قرار گرفته اند. از آن جمله می توان به زیبائی, شخصیت وفادار, فراهم آوردن محیطی شاد در محیط زندگیشان اشاره کرد. اما باید به خاطر داشته باشید که علاوه بر آنچه ذکر شد, مسئولیت مستقیم مراقبت از آنها بر عهده دارنده اشان می باشد.

پیش از انتخاب و خرید سگ باید به پرسشهای زیر پاسخ دهید:
1- آیا نحوه زندگی شما با نگهداری یک سگ همخوانی دارد؟
2- آیا محل زندگی شما طوری هست که بتوانید از یک سگ نگهداری کنید؟
3- آیا در منزل شما کسانی هستتند که از سگها خوششان نیاید یا به هر دلیل نتوانند حضور سگ را تحمل کنند؟
4- آیا در منزل شما کسانی هستند که به هر دلیل دارای آلرژی به آن باشند؟
5- آیا کسانی را می شناسید که در غیاب شما از سگتان نگهداری کنند؟

وضعیت کاری و مالی شما چگونه است, در این مورد نیز باید به پرسشهای زیر پاسخگو باشید:
1- آیا شما استطاعت مالی جهت نگهداری از سگ را دارید؟
2- آیا شما می توانید علاوه بر نیازهای شخصی و ضروری خود نیازمندیهای مختلف یک حیوان را پاسخگو باشید؟
3- آیا توان پرداخت هزینه های بهداشتی و پزشکی سالیانه حیوان را خواهید داشت؟

علاوه بر آن نکات دیگری نیز باید مورد توجه شما قرار گیرد:
1- آیا وقت کافی برای گذراندن با سگ خود را خواهید داشت؟ ( نظیر قدم زدن و بازی کردن و ... )
2- آیا شما در منزل از حیوانات دیگری نگهداری می کنید و یا احتمالا فرزندان خردسالی نیز دارید؟ در چنین موردی معمولا بودن یک حیوان خانگی به طور کلی چندان مناسب نمی باشد, زیرا کودکان هنوز درک کافی از یک حیوان خانگی را ندارند.
3- از چه حیوانات دیگری در خانه نگهداری می کنید؟
4- احتمالا از فرزندان و حیوانات قبلی که در منزل نگهداری می کردید چه نوع واکنشی را نسبت به این عضو جدید نشان خواهند داد؟

پدران و مادران توجه کنند:
آیا شما توله ای کوچک را برای کودکان خود جهت نگهداری در منزل انتخاب کرده اید؟ اگر چنین است باید به شما بگوئیم که خریداری یک توله حساس و کوچک نمی تواند بهترین راه آموزش مسئولیت پذیری به کودکان باشد. ( زیرا که حیوانات اسباب بازی نیستند ) و در صورتی که کودکان شما قادر به نگهداری از این توله نباشند زندگی سختی را خواهند گذراند. حقیقت آن است که در چنین مواردی شما خود باید مسئولیت نگهداری از سگی را که برای کودکان خود تهیه کردید بر عهده بگیرید. توجه داشته باشید که یک توله عضو جدیدی از خانواده است و باید تمامی افراد خانواده در نگهداری و مراقبت از او کوشا باشند.

انتخاب سگ

حال اگر میتوانید چنین مسئولیتی را بر عهده بگیرید باید بدانید که چه نوع سگی را می خواهید و نژادهایی را انتخاب کنید که با نیازها و شرایط شما هماهنگی دارند. اگر می خواهید از یک توله نگهداری منید مطمئن باشید که توله سالمی را انتخاب کرده اید.

حال نظر شما را به نکاتی جلب می کنم که برای انتخاب یک سگ سالم مورد توجه قرار بگیرد:
1- چشمانی درخشنده و شفاف و بدون هیچ نوع ترشح اضافی
2- پوست و گوش های تمیز
3- لثه هائی سالم و صورتی رنگ و دندانهای سالم و مرتب
4- بدنی سالم و بدون هیچگونه ناهنجاری در اندام ها
5- پوست درخشنده و سالم
6- چشم و قوه بینائی و شنوائی سالم و قوی. سعی کنید با ایجاد محرک های مناسب این حواس را امتحان کنید.
در صورتی که سوالات و یا ابهام خاصی در مورد سلامت حیوان دارید, می توانید از دامپزشک مورد اعتماد خود کسب اطلاع نمائید. به خاطر داشته باشید که تنها دامپزشک می تواند مشاور خوبی در این موارد باشد.

پت شاپ
در این نوع مراکز می توانید از میان توله های متعدد و مختلف نژاد های مختلف توله های سالم و سر حال را پیدا کنید .
در صورت امکان سوابق و مشخصات پدر و مادر توله ها ی مورد انتخاب خودرا از فروشنده بخواهید .
البته باید مراقب باشید که توله های ضعیف و کم ارزش و با سوابق نا مشخص را انتخاب نکنید .

خرید ازپرورش دهندگان سگ
در صورت تماس با ما می توانید پروش دهندگان فعال و خوبی را بیابید و در صورت تمایل می توانید با مراکز و کلینیک های دامپزشکی در اطراف محل سکونت خود تماس بگیرید .
اگر شما خواستار داشتن یک توله از نژادی اصیل هستید سعی کنید تا اطمینان یابید که پرورش دهنده مورد نظر تنها سگهای سالم واصیل و بدون هیچ نوع مشکلات توارثی استفاده می کند .
شما باید در این مورد نیز اطمینان حاصل کنید که پرورش دهنده مورد نظر شما از سگهایی که دارای خلق وخوی وحشی هستند استفاده نمی کند .
یک پرورش دهنده خوب فقط بفکر کسب درآمد نبوده و علاقه منداست تا بداند آیا شما می توانید محیط مناسب برای توله هایی که او پرورش می دهد فراهم کنید ؟

سئوالاتی که باید از پرورش دهنده پرسیده شود:
1- تاریخچه نژاد مورد نظر چیست ؟
2- آیا در مورد بیماریها پیگیری و مرافبتی دارند ؟
3- در مورد( خصوصیات ) این نژاد چه می توانند به شما بگویند ؟
4- آیا در انجمن خاصی در مورد نژاد بخصو صی عضویت دارید ؟
5- آیا در مورد نسل کشی نژاده ای متعددی فعالیت می کنید ؟
6- آیا میتوانند در مورد سایر مشتریان به شما اطلاعاتی بدهند ؟
7- چه نوع ضمانت احتمالی را در مورد نژاد مورد نظر شما می توانند ارائه کنند ؟
8- آیا میتوانند سگ را تربیت کنند و اگر میتوانند چگونه ؟
9- چه مدت زمانی را برای تحویل دادن نژاد مورد نظر شما در نظر دارند ؟
10-آیا دامپزشک این توله را مورد تایید قرار داده است ؟
شما باید توجه داشته باشید که از کجا توله مورد نظر خود را تهیه می کنید و آیا دامپزشک مورد نظر شما این حیوان را مورد تایید قرار می دهد ؟
شما باید تمام موارد مورد نظر خودرا به دقت بر شمرده و با توجه به آنها بهترین مورد را انتخاب کنید ؟
در این باره می توانید سئوالات بیشماری را بپرسید و از اینکه برای یافتن سگ مورد نظر خود وقت صرف می کنید خسته نشوید و سعی داشته باشید تا بهترین انتخاب را انجام دهید
نحوه برخورد با یک توله سگ جدید

وجود یک توله سگ جدید درخانه می تواند تفنن وسرگرمی خوبی باشد. اما امرنگهداری بسیارکاردشواری است. شما می بایست مراقبتها وتوجهات زیاد ومناسبی را درمورد توله جدید به خرج دهید. اگرچه این امربستگی کامل به نژاد وسن حیوان شما دارد. ورزش وبازی نقش بسیارمهمی دررشد بدنی وذهنی توله ها دارد. این امربه سگ اجازه می دهد تا حواس بویائی. چشائی وقوای بدنی خود را آزمایش نماید. بنابراین آمادگی این مسئله که حداقل چند ساعت ازروز باید به تمرین دادن توله سپری گردد باید ازقبل وجود داشته باشد. هیچگاه اشیاء با ارزش را دردسترس توله ها قرارندهید زیرا آنها هرچیزی ازبهترین مبلمان ومناسبترین کفش گرفته تا لنگه دمپایی را به طورکامل می جوند. برخی ازتوله ها هنگامی که ازمادرجدا می شوند وبه یک خانه عجیب وارد می گردند به طوردائم زوزه می کشند وحتی برای مدتی ازخوردن غذا اجتناب می کنند. صبروحوصله وگذشت زمان همراه با نوازش این توله ها این مشکلات را رفع خواهد کرد. اوقات شب وتنهائی معمولا سخت ترین زمان برای توله های کوچک وجوان تازه وارداست. آنها احساس تنهایی وفراموش شدگی می کنند وبه همین دلیل است که ناله می کنند وزوزه می کشند. لذا سعی کنید مقداری اسباب بازی ویک پتویا گونی برای وی تهیه نمائید.

اولین مسئله درنگهداری توله ها تغذیه آنها است. ازفروشنده سگ سئوال کنید که این حیوان درحال حاضربا چه نوع غذایی تغذیه می شود. ممکن است ماهیت این غذای اولیه ازنظرشما مناسب نباشد. اما به این نکته توجه نمائید که تغییرناگهانی جیره غذائی باعث عوارض شدید گوارشی بخصوص استفراغ واسهال درتوله ها خواهد شد. همچنین تغذیه توله ها با غذاهای دیرهضم مثل استخوان ویا چربی نیزچنین عوارضی را بوجود خواهد آورد وپرداختن به رفع چنین گرفتاریهایی درروزهای اولیه لطمه های زیادی به سلامتی حیوان وتصورات شما وشادابی بچه ها وارد خواهد ساخت. اگرقصد تغییردادن غذاهای توله را دارید همواره به خاطرداشته باشید که این کاررا باید به تدریج انجام دهید تا توله بتواند به غذای جدید اعتماد کند وبه آن عادت نماید. بنابراین درچند روزاول مشابه با روش فروشنده به تغذیه توله ادامه دهید ومتعاقبا بتدریج مطابق با خواسته های خود وتوصیه های علمی که دراین کتاب به آنها اشاره شده است نسبت به اصلاح جیره غذایی اقدام نمائید.

تغذیه منظم ومقدارمناسب غذا نیزاهمیت دارند. دراین زمان معمولا مقدارکم ولی مکررغذا توصیه می شود. مقدارشیررا باید ازهفته چهارم به تدریج کاهش داد تا در6 الی 8 هفتگی قطع شود. درابتدا روزی 4 الی 6 بارغذا دادن درروزکافی است وباید به آن مقدارکمی ویتامین نیزاضافه کرد. توله هایی که ازشیرمادرمحروم هستند یا تعدادشان به قدری زیاد است که شیرمادرتکافوی سیرکردن آنها را نمی کند باید به وسیله شیرپاستوریزه گاو یا شیرخشک های انسانی تغذیه نمود. بهتراست که درروزهای اول شیرگاو را با کمی آب جوشیده ورقیق نمود تا ازبروزاسهال پیشگیری شود. بهتراست شیرخشک را نیزرقیق ترازدستورتهیه آن برای نوزاد انسان فراهم ساخت. البته به تدریج می بایست ازمقدارآب کاست وحتی پس ازمدتی برای کامل ترکردن جیره غذائی به آن زرده تخم مرغ نپخته نیزاضافه کرد. تربیت توالت کردن ازجمله کارهای پرمشقت است که حوصله زیادی رانیزمی طلبد. برای این کارمی بایست ازسه ماهگی 6 باردرروز حیوان را به محل مورد نظربرد. معمولا 15 الی 30 دقیقه بعد ازخوردن غذا احساس دفع به حیوان دست می دهد. بیرون بردن حیوان دراین زمان آموزش خوبی برای رفتارهای دفعی است. به این ترتیب حتی می توان حیوان را آموزش داد که خود را نگه دارد. اجرای سایررفتارهای توله نیزباید مطابق با شرایط قبلی باشد. به عنوان مثال اگرصاحب قبلی برای ادراریا مدفوع کردن توله ازکاغذ استفاده می کرده شما نیزباید چند روزی ازروزنامه یا کاغذهای مشابه استفاده کنید ودرصورت نیازویا تمایل به روشهای دیگربه تدریج آن را با شرایط خود تطبیق دهید. چنین توله ای را اگربلافاصله بعد ازورود به خانه برای اجابت مزاج وارد باغچه یا خاک نمائید ممکن است رفتارهای غیرقابل قبولی را نشان دهد. نکته قابل توجه دیگرمسئله خواب واستراحت توله ویا سگ بالغ است . بنابراین باید ازقبل به فکرتامین قفس یا آشیانه مخصوص این کاربود که متعاقبا توضیحات بیشتری ارائه می گردد. ازسوی دیگرباید برای توله یک قلاده وبند آن. مقداری اسباب بازی. برس . شانه . وسایل بی خطری برای جویدن. ظرف غذا وظرف آب جداگانه خریداری یا تهیه نمائید. برای کودکان ونوجوانان وحتی افراد بالغ این نکته ضروری است که تصورنکنند یک توله یک اسباب بازی است یا کیسه ای است که می توانند آن را روی زمین بکشند. آنها ممکن است بدون توجه وعمد حیوان را اذیت نموده وچنانچه تحمل حیوان کم باشد ممکن است که به بچه ها صدمه برساند. اصولا تا 6 هفتگی نباید به توله ها دست زد ویا آنها را درمعرض تماس با انسان قرارداد. زیرا علاوه برآسیب پذیری زیاد دراین سن ممکن است به وسیله مادرآنها نیزمورد تهدید یا حمله قرارگیرند. بلند نمودن وجابجائی توله ها باید به نحوصحیح صورت گیرد تا حیوان احساس امنیت نماید. این کاربا قراردادن توله دربین بازوها به بهترین نحوانجام خواهد شد. چنانچه ازقبل سگی درخانه وجود دارد ممکن است به سرعت با توله جدید رفتاردوستانه ای پیدا کند. اما معمولا ازاین امرخوشنود نبوده وحتی ممکن است که رفتارکاملا بدی با این تازه وارد داشته باشد. احتمالا با گذشت زمان وابرازحوصله درمعرفی حیوانات به یکدیگراین مشکل برطرف خواهد شد. آموختن رفتارها وآموزش تعالیم وضروریات زندگی درخانه ازاهمیت خاصی برخورداراست. اکثرنژادها با استعداد بوده وبه سرعت آموزش می بینند. واق واق کردن و زوزه کشیدن وعوعو کردن برای سگهای جوان طبیعی است ودرواقع طی بازی وبرای رشد قوای طبیعی بدن لازم است.(اگرچه ممکن است باعث ناخشنودی صاحب حیوان وحتی همسایه ها گردد) ازهمان اوایل باید به سگها قلاده بست. این امرنه تنها باعث مقید کردن آنها می شود بلکه به حیوان آموزشهای لازم درخصوص اطاعت ومطیع بودن درزمان بلوغ را نیزخواهد آموخت